Bezpieczeństwo gotówki i kosztowności to poważna sprawa

Włamania do obiektów, przechowujących gotówkę czy kosztowności są powszechne i znane od lat. Jednym z najbardziej znanych incydentów jest skok na Hatton Garden Safe Deposit w Londynie w roku 2015, podczas którego skradziono kosztowności szacowane nawet na 200 mln funtów.
Innym ciekawym przykładem jest włamanie do urzędu celnego w miejscowości Emmerich w Niemczech, w roku 2020 i kradzież 6,5 mln euro w gotówce. Jednym ze sprawców był ... Polak ze Zgorzelca.
Tak duże i spektakularne włamania zdarzają się rzadko. Częściej natomiast zdarzają się incydenty mniejsze, ale niekiedy równie ciekawe, jak ostatni przypadek z Warszawy, kiedy to włamano się do kantoru, wybijając otwór w podłodze. W ten sposób sprawcy mogli ukraść cały sejf. Podobnie było kilka lat wcześniej w województwie dolnośląskim, gdzie złodzieje najpierw pokonali zamki w drzwiach wejściowych do budynku, następnie sforsowali drzwi do kantoru i ukradli stamtąd sejf, w którym było ponad 100.000 złotych.
Sejf porzucony przez złodziei / Źródło: KMP Wałbrzych
Jeszcze bardziej zastanawiającym incydentem jest przypadek z Wielunia, gdzie włamywacze weszli do pomieszczeń biurowych, najprawdopodobniej posiadając dorobione klucze, następnie wyłączyli system Sygnalizacji Włamania i napadu, po czym wyrzucili sejf z drugiego piętra budynku i ... pozostawili go na całą dobę na trawniku. Po czym wrócili i zabrali sejf. Tym razem w sejfie było 1,5 mln złotych.
Włamywacze i sejf na trawniku / Źródło: TVN24
Jak widać samo posiadanie sejfu nie gwarantuje bezpieczeństwa.
Niezmiernie istotna jest perspektywa złodzieja. Zanim zamontujesz sejf, spróbuj wczuć się w złodzieja i sposób jego myślenia. Postaw się na jego miejscu. Zastanów_się, w jaki sposób będzie chciał ukraść Twoje mienie? Najpierw będzie musiał znaleźć sejf, dlatego - jeśli to tylko możliwe - sejf powinien być zamontowany w miejscu niewidocznym. I im mniej osób o jego istnieniu wie, tym lepiej.
Gosposia, sprzątaczka, czy kurier wcale nie muszą o tym wiedzieć.
Zasada "need-to-know" powinna być stosowana jak najczęściej.
Jest wiele ważnych zasad, które należy przestrzegać, tak aby [1] kupić właściwy sejf, [2] poprawnie go zainstalować i [3] bezpiecznie korzystać przez długi czas.
Zdefiniuj po co Ci w ogóle sejf i jakie korzyści chcesz mieć z jego posiadania.
Dobrze przemyśl, jakie mienie będzie w nim przechowywane. Tu chodzi nie tylko o rodzaj mienia, ale także jego wymiary i częstotliwość pobierania z sejfu.
Określ przed czym chcesz chronić swoje mienia. Bezpieczeństwo to nie tylko ochrona przed pożarem i włamaniem. To także ochrona elektromagnetyczna.
Przemyśl lokalizację sejfu. Czy musi on być stale pod ręką, czy może być ukryty, a_więc mniej dostępny, ale za to niewidoczny dla osób postronnych? Jednak lokalizacja musi przede wszystkim spełnić wymogi prawidłowej instalacji. Jeśli na przykład pod sejfem będzie piwnica, to może dojść do takiej sytuacji jak w Warszawie. I wtedy nawet poprawne zakotwienie sejfu w podłodze nie_zapobiegnie kradzieży. Podobne ryzyka związane są z montażem ściennym - pomyśl, co jest za "twoją" ścianą i czy stan ten będzie trwały.
Jeżeli jesteś w trakcie budowy domu, to jest to najlepszy moment, żeby zastanowić się gdzie zlokalizować i jak ukryć sejf.
Zleć montaż specjaliście, którzy ma odpowiednie doświadczenie. "Złota rączka" może być bardzo niebezpiecznym partnerem.
Certyfikaty! Sprawdź, czy wybrany przez ciebie sejf spełnia wymagania ubezpieczyciela, lub wymogi prawne (np. przy przechowywaniu broni).
Dyskrecja w tym przypadku jest szczególnie cenna. NIGDY nie otwieraj sejfu przy osobach postronnych. Nigdy też nie pokazuj kluczy osobom postronnym.
Sejf ma zamek, a więc i tę kwestię należy dobrze przemyśleć. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. A mamy tu cały wachlarz warintów:
Zamek mechaniczny:
standardowy mechaniczny
mechaniczny z elementami ruchomymi
mechaniczny z elementami magnetycznymi
mechaniczny z elementami elektronicznymi
mechaniczny z tradycyjnym pokrętłem,
elektroniczny:
z klawiaturą numeryczną,
sterowany za pomocą smartfona.
biometryczny,
elektroniczny sterowany za pomocą smartfona.
Cały proces skonsultuj ze specjalistą.
I wreszcie ostatnie, ale nie najmniej ważne. Sejf zawsze powinien być jednym z elementów, a nie jedynym. Właściwe zabezpieczenia mechaniczne mieszkania czy biura, wsparte zabezpieczeniami elektronicznymi są po prostu niezbędne.
A jeśli masz pytania, zadzwoń do mnie.
Commentaires